• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Zatrzymania za pranie pieniędzy z nielegalnego obrotu olejem napędowym

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Krzysztof N., kierujący procederem prania brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego obrotu olejem napędowym, został zatrzymany w Poznaniu przez funkcjonariuszy KWP w tym mieście - poinformowała w czwartek PAP Prokuratura Krajowa. Usłyszał on zarzuty w tej sprawie. W sprawie zatrzymano też inne osoby.

Zatrzymania dokonali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 11 lutego 2020 r. Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące prania pieniędzy z oszustw związanych ze sprzedażą oleju napędowego różnym podmiotom z pominięciem z pominięciem należności publicznoprawnych. Został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Śledztwo w tej sprawie dotyczy działalności kilkunastu osób, które w latach 2016 -2017 w Poznaniu i innych miejscowości na terenie całej Polski, ukrywały środki finansowe pochodzące z nielegalnego obrotu olejem napędowym.

"W tym celu dla tzw. operatorów finansowych (osób fizycznych lub spółek) zakładane były konta bankowe umożliwiające przepływ (wpłaty i wypłaty) nielegalnych korzyści i utrudniające wykrycie ich przestępczego pochodzenia" - poinformowała prokuratura.

W wyniku podjętych działań procesowych zatrzymano sprawców zajmujących się tym procederem i postawiono im zarzuty prania pieniędzy pochodzących z nielegalnego obrotu olejem napędowym. Prokurator zabezpieczył ponadto

ponad 92 tys. zł na mieniu należącym do podejrzanych. Wobec podejrzanych zastosowano ponadto środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, a także zakazu opuszczania kraju.

Krzysztofowi N. grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, a pozostałym podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Komentarze