Reklama

Ropa

Wielomiliardowe kontrakty energetyczne Iraku i Arabii Saudyjskiej

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Jak podaje iracka gazeta „Al-Sabaah”, Irak rozpoczął rozmowy z Arabią Saudyjską na temat współpracy przy wspólnych kontraktach energetycznych. Projekty miałyby być realizowane w dziedzinie energii, petrochemii oraz odsalania wody, a wartość wszystkich inwestycji sięga nawet dziesiątek miliardów dolarów. 

W poniedziałek Bagdad przystąpił do rozmów z gigantem energetycznym Saudi Aramco na temat poszukiwania i rozwijania złóż gazu ziemnego na pustyni w zachodniej części Iraku.

„Eksperci z obu krajów badają wyniki negocjacji, aby uzgodnić projekty kontraktów długoterminowych odpowiadające aspiracjom i interesom obu krajów” – oznajmił iracki minister ropy Ihsan Abdul-Jabbar Ismaael.

Jednak to nie koniec zapowiadanych inwestycji. W tym samym czasie rząd Iraku przeprowadza rozmowy z saudyjską firmą Acwa Power dotyczące budowy zakładów odsalania wody i elektrowni słonecznych.

Minister dodaje, że dzięki nowej współpracy, Irak będzie w stanie uniezależnić się od irańskich surowców energetycznych i w pełni wykorzystać potencjał własnego przemysłu naftowego oraz gazowego. Konieczność oddzielenia się od zagranicznych źródeł motywowana jest przede wszystkim presją Stanów Zjednoczonych, które nieprzerwanie od 2018 roku nakładają sankcje na irańską ropę i gaz. 

Reklama

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama