Reklama

Wiadomości

Wiemy, ile ropy z Kazachstanu popłynie do Niemiec

Autor. kaztransoil.kz

Kazachstan zamierza wyeksportować do Niemiec w kwietniu kolejne 20 tysięcy ton ropy – przekazał minister energii Bolat Akczułakow.

Reklama

Jak tłumaczy, pierwsza dostawa surowca rurociągiem Przyjaźń trafiła już do Niemiec, kolejna planowana jest w tym miesiącu. Minister podkreśla, że średnio Kazachstan zamierza wysyłać ok. 20 tysięcy ton ropy miesięcznie.

Reklama

Szef ministerstwa energii zaznacza, że umowa z Niemcami przewiduje dostarczenie do końca roku 300 tysięcy ton surowca. Podkreśla, że Kazachstan technicznie może przesłać rurociągiem Przyjaźń na Zachód nawet 1,2 miliona ton ropy.

Czytaj też

Początkowo planowano rozpocząć dostawy ropy do Niemiec od stycznia, jednak Berlin przesunął termin transportu na kolejny miesiąc.

Reklama

Akczułakow uważa, że skoki światowych cen ropy będą determinowane sytuacją na Ukrainie, ale Kazachstan widzi w tym dla siebie uczciwą cenę powyżej 65 dolarów za baryłkę. Ostatecznym punktem dostaw są niemieckie rafinerie Leuna i Schwedt, które do końca ubiegłego roku zaopatrywane były w rosyjski surowiec.

Reklama

Komentarze

    Reklama