Reklama

Wiadomości

W USA cena ropy spadają. OPEC+ prognozuje wzrost popytu w 2024 r.

Autor. Envato

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują, mimo tego, iż grupa producentów ropy OPEC+ podała, że popyt na ropę będzie silny w 2024 r. Grupa zwiększyła również oczekiwania dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego w przyszłym roku.

Reklama

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 86,19 USD, niżej o 0,16 proc. po wzroście we wtorek o 1,2 proc.

Reklama

Ropa Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 86,22 USD za baryłkę, niżej o 0,21 proc.

Oba wskaźniki referencyjne znajdują się na stałym poziomie od czerwca, przy czym handel ropą naftową West Texas Intermediate osiągnęła w czwartek najwyższy poziom w tym roku, a Brent osiągnął najwyższą cenę od stycznia.

Reklama

Ceny rosły w związku z przedłużającymi się cięciami wydobycia przez Arabię Saudyjską i Rosję, a także obawami o dostawy wynikającymi z inwazji Rosji na Ukrainę w regionie Morza Czarnego, który mógłby zagrozić dostawom rosyjskiej ropy.

Czytaj też

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników poinformowała w czwartek, że spodziewa się, że światowy popyt na ropę naftową wzrośnie o 2,25 mln baryłek dziennie w 2024 r., w porównaniu ze wzrostem o 2,44 mln baryłek dziennie w 2023 r. Obie prognozy nie zmieniły się od zeszłego miesiąca.

OPEC+ oczekuje, że w 2024 r. „solidny" wzrost gospodarczy przy ciągłej poprawie sytuacji w Chinach zwiększy konsumpcję ropy naftowej.

Również poprawiające nastroje rynkowe, czwartkowe dane konsumenckie w USA za lipiec podsyciły spekulacje na rynkach, że Rezerwa Federalna zbliża się do końca cyklu agresywnych podwyżek stóp.

W czwartek podano, że ceny konsumpcyjne w USA w lipcu wzrosły o 3,2 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,2 proc. Oczekiwano 3,3 proc. rdr i 0,2 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła o 0,2 proc. mdm i 4,7 proc. rdr. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 4,7 proc. rdr.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama