Reklama

Wiadomości

Szampan i pochwały. Schröder uhonorowany przez swoją partię

putin i schroeder
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i prezydent Rosji Władimir Putin.
Autor. kremlin.ru

Partia SPD uhonoruje byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z okazji 60. rocznicy jego członkostwa w szeregach socjaldemokratów. Według informacji tygodnika „Stern”, pod koniec października okręg SPD w Hanowerze chce zorganizować imprezę dla Schroedera. „Stern” zauważa, że to „ciekawy zwrot”, bo jeszcze niedawno Schroedera chciano z partii wykluczyć.

Reklama

"Jeszcze niedawno kierownictwo SPD w Berlinie sugerowało byłemu kanclerzowi Gerhardowi Schroederowi opuszczenie partii z powodu jego poglądów na wojnę na Ukrainie" - przypomina "Stern". Inni chcieli wyrzucić go z partii i wszczęli procedurę wydalenia, zresztą zakończoną niepowodzeniem. Teraz nagle "nastąpił ciekawy zwrot" i Schroeder nie tylko może pozostać, ale ma nawet zostać uhonorowany przez SPD - pisze portal tygodnika.

Reklama

Według informacji "Sterna", "pod koniec października okręg SPD w Hanowerze chce zorganizować przyjęcie dla Schroedera". Po tygodniach sporów zgodzono się, że Schroeder powinien również otrzymać to, co inni członkowie partii z okazji rocznicy: honor, uznanie, dyplom, przypinkę, laudację i wizytę partyjnych prominentów.

Czytaj też

"Organizatorzy wybrali 27 października jako datę imprezy, dzień, w którym Schroeder został kanclerzem dokładnie 25 lat temu. Dwie pieczenie na jednym ogniu" - zauważa "Stern". Około 50 osób ma zostać zaproszonych, bez prasy, bo chcą być w swoim gronie.

Reklama

Schroeder sprawował urząd kanclerza w latach 1998-2005, a w latach 1999-2004 stał na czele Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Polityk był wielokrotnie krytykowany za utrzymywanie bliskich osobistych relacji z władzami na Kremlu, w tym z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem. Po odwołaniu ze stanowiska szefa rządu Schroeder przez wiele lat pracował dla rosyjskich koncernów energetycznych i nadal jest uważany za bliskiego przyjaciela Putina, od którego nie odciął się nawet po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Kilka tygodni po rozpoczęciu wojny Schroeder odwiedził Putina w Moskwie, rzekomo w celu mediacji. 9 maja Schroeder wziął udział w przyjęciu z okazji rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej, zorganizowanym przez ambasadę Rosji w Berlinie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama