Reklama

Wiadomości

Sekretarz skarbu USA o embargu na rosyjską ropę: nie karzmy całego świata

Fot. Pixabay

Europejski zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu może mieć niezamierzone konsekwencje gospodarcze, powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

W rozmowie z dziennikarzami, Yellen wezwała europejskie kraje, by wprowadzając sankcje na rosyjską ropę „zachować przy tym ostrożność".

Przyznała, że taki zakaz może ostatecznie spowodować więcej szkody niż pożytku. „Gdybyśmy mogli znaleźć sposób, aby to zrobić bez szkody dla całego świata z powodu wyższych ceny energii, byłoby to idealne rozwiązanie. To sytuacja, którą wszyscy razem staramy się przezwyciężyć" – wyjaśniła.

Czytaj też

Kolejne sankcje „wyraźnie podniosłyby światowe ceny ropy, przez co miałyby szkodliwy wpływ na Europę i inne części świata" – ostrzegła Yellen. „ Podniosłoby to światowe ceny i wbrew intuicji, mógłpby w rzeczywistości mieć niewielki negatywny wpływ na Rosję" - dodała.

8 kwietnia UE zadecydowała o zaprzestaniu kupowania rosyjskiego węgla. Jednak zakaz ten zostanie wprowadzony na początku sierpnia, by dać krajom członkowskim czas do znalezienia alternatywnych kierunków dostaw.

Komentarze