Reklama

Wiadomości

Saudi Aramco ujawniło plany produkcyjne

Fot. https://www.aramco.com/
Fot. https://www.aramco.com/

Aramco jest gotowe zwiększyć produkcję ropy do 12 mln b/d, kiedy tylko saudyjski rząd tego zażąda - powiedział prezes Amin Nasser w ten weekend, cytowany przez Arab News.

Reklama

Przemawiając podczas prezentacji wyników Aramco za drugi kwartał i pierwsze półrocze, Nasser zauważył, że globalny popyt na ropę wykazuje zdrowy wzrost, a więcej będzie pochodzić z Azji.

Reklama

Jednocześnie dyrektor wykonawczy powiedział, że jest zaniepokojony spadającymi wskaźnikami produkcji na dojrzałych polach i brakiem inwestycji w nowe poszukiwania ropy w skali globalnej.

Szef Aramco powtórzył obawy saudyjskiego ministra energii Abdulaziza bin Salmana, który wielokrotnie mówił, że niskie inwestycje w nowe wydobycie ropy są podstawą wyższych cen ropy. Nasser z Aramco powiedział, że w przyszłym roku może pojawić się 2 mln b/d wzrostu w globalnym popycie przy braku wolnych mocy produkcyjnych, aby zaspokoić ten wyższy popyt.

Reklama

Czytaj też

W swoim ostatnim miesięcznym raporcie na temat rynku ropy naftowej, OPEC prognozuje globalny wzrost popytu na ropę naftową na poziomie 3,1 mln b/d w tym roku, który ma spaść do 2,7 mln bd w 2023 r., przy czym całość wzrośnie z około 100 mln b/d w 2022 r. do 102,7 mln b/d w 2023 r.

Arabia Saudyjska jest członkiem OPEC o największych wolnych mocach produkcyjnych, przynajmniej na papierze, a Aramco na początku tego roku ogłosiło plany zwiększenia maksymalnych zrównoważonych mocy (MSC) z obecnego poziomu 12 milionów b/d do 13 milionów b/d do 2027 roku.

Jednocześnie Saudyjczycy nie będą się spieszyć ze zwiększaniem produkcji w oczekiwaniu na zacieśnienie rynków ropy. Według źródeł cytowanych przez Reutersa na początku tego miesiąca, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mogłyby znacznie zwiększyć wydobycie ropy, ale zrobiłyby to tylko wtedy, gdyby podaż ropy naprawdę się zacieśniła.

"Z możliwym brakiem gazu w Europie tej zimy, z potencjalnym limitem cenowym na sprzedaż rosyjskiej ropy w nowym roku, nie możemy w tej chwili rzucać każdej baryłki na rynek" - wyjaśniło jedno ze źródeł.

Reklama

Komentarze

    Reklama