Reklama

Wiadomości

Produkcja rosyjskich rafinerii spadła o 14% po atakach Kijowa

atak na rafinerię w odessa
Płonąca rafineria w Odessie.
Autor. Jason Jay Smart (@officejjsmart)/Twitter

Ukraina zniszczyła niemal 14 proc. potencjału produkcyjnego rosyjskich rafinerii - poinformowała agencja Bloomberga, dodając, że zniszczenia te doprowadziły do wzrostu cen paliwa w Rosji nawet o 30 proc.

Rafinerie atakowane są przez ukraińskie bezzałogowce. „Ataki dronów na rosyjską infrastrukturę energetyczną na początku tego roku wyłączyły 14 proc. krajowych mocy rafinacji ropy naftowej i doprowadziły do wzrostu krajowych cen paliw, jednak miały minimalny wpływ na produkcję energii elektrycznej” - napisał w piątek Bloomberg, powołując się na dane Pentagonu.

Reklama

Czytaj też

„Aby zaspokoić potrzeby własnego rynku, Rosja była zmuszona wstrzymać eksport na sześć miesięcy” - dodano. „Kreml rozpoczął import produktów naftowych z Białorusi i nadał priorytet transportowi kolejowemu” - ustalił amerykański wywiad.

Pentagon zwrócił też uwagę jak dalece ataki Ukrainy wpłynęły na operacje morskie Rosjan. „W związku z atakami Ukraińców Flota Czarnomorska zaczęła unikać wybrzeża i przerzuciła część statków ze swojej głównej bazy w okupowanym Sewastopolu na Krymie” - podano.

Bloomberg przypomniał, że Ukraina skupia obecnie swoje ataki na rafineriach wewnątrz Rosji, a nie na polach naftowych czy infrastrukturze umożliwiającej eksport surowca.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama