Reklama

Wiadomości

Prezes Shell: ograniczenie wydobycia paliw kopalnych byłoby nieodpowiedzialne

Fot. flickr
Fot. flickr

Ograniczenie produkcji ropy i gazu w czasie, gdy światowa gospodarka jest nadal zależna od paliw kopalnych, byłoby niebezpieczne i nieodpowiedzialne - powiedział prezes Shell Wael Sawan.

Reklama

W czwartkowej rozmowie z BBC, szef energetycznego giganta stwierdził, że świat nadal rozpaczliwie potrzebuje paliw kopalnych, ponieważ przechodzenie na OZE nie następuje wystarczająco szybko.

Reklama

Sawan zdementował również plotki nt. przeniesienia siedziby oraz notowań giełdowych z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych, a także uprzedził, że zwiększony popyt z Chin i mroźna zima w Europie mogą ponownie podnieść ceny energii i rachunki.

Czytaj też

Słowa prezesa Shell stoją w opozycji do zaleceń klimatologów oraz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który wezwał przemysł paliw kopalnych do „napędzania, a nie utrudniania" przejścia na energię odnawialną.

Reklama

Guterres wielokrotnie podkreślał, że osiągnięcie celu ONZ, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, jest nadal możliwe tylko wtedy, gdy kraje przyspieszą swoje wysiłki na rzecz ograniczenia emisji CO2. „Inwestowanie w nową infrastrukturę paliw kopalnych to moralne i ekonomiczne szaleństwo " – powiedział Guterres w kwietniu. „Takie inwestycje wkrótce staną się >>aktywami osieroconymi<< – plamą na krajobrazie i plagą portfeli inwestycyjnych" - dodał.

Reklama

Komentarze

    Reklama