Wiadomości

Niemiecki minister gospodarki zapowiada deficyt paliwa w kraju

Fot. Unsplash

Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki, nie ma złudzeń i zapowiada, że europejskie embargo rosyjskiej ropy może poskutkować niedoborem paliwa w kraju.

Jego zdaniem, najbardziej narażonym na tymczasowe niedobory może być aglomeracja Berlina oraz wysoko uprzemysłowiony region Niemiec Wschodnich.

Może się zdarzyć, że przez ograniczony czas nie będzie wystarczającej ilości oleju, a tym samym zbyt mało benzyny – powiedział Habeck w programie „RTL Direckt". Zapewnił jednak o trwających pracach nad rozwiązaniem tej sytuacji.

Czytaj też

Rafineria PCK w Schwedt w Brandenburgii w większości należy do rosyjskiego przedsiębiorstwa państwowego Rosnieft i przystosowana do przetwarzania wyłącznie rosyjskiej ropy, która dostarczana jest rurociągiem „przyjaźń". Zaopatruje ona w paliwo obszary północno-wschodnich Niemiec, a tym samym cały region Berlina-Brandenburgii. Według informacji PCK, rafineria zapewnia ok. 90 procent dostaw w regionie stolicy kraju.

Robert Habeck spodziewa się wzrostu cen wraz z ograniczeniem dostępu do paliw. „Embargo oznacza wyższą inflację, wyższe ceny energii i obciążenie dla gospodarki" - powiedział.

Komentarze