Reklama

Wiadomości

Niemiecki minister gospodarki zapowiada deficyt paliwa w kraju

Autor. Unsplash

Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki, nie ma złudzeń i zapowiada, że europejskie embargo rosyjskiej ropy może poskutkować niedoborem paliwa w kraju.

Reklama

Jego zdaniem, najbardziej narażonym na tymczasowe niedobory może być aglomeracja Berlina oraz wysoko uprzemysłowiony region Niemiec Wschodnich.

Reklama

Może się zdarzyć, że przez ograniczony czas nie będzie wystarczającej ilości oleju, a tym samym zbyt mało benzyny – powiedział Habeck w programie „RTL Direckt". Zapewnił jednak o trwających pracach nad rozwiązaniem tej sytuacji.

Czytaj też

Rafineria PCK w Schwedt w Brandenburgii w większości należy do rosyjskiego przedsiębiorstwa państwowego Rosnieft i przystosowana do przetwarzania wyłącznie rosyjskiej ropy, która dostarczana jest rurociągiem „przyjaźń". Zaopatruje ona w paliwo obszary północno-wschodnich Niemiec, a tym samym cały region Berlina-Brandenburgii. Według informacji PCK, rafineria zapewnia ok. 90 procent dostaw w regionie stolicy kraju.

Reklama

Robert Habeck spodziewa się wzrostu cen wraz z ograniczeniem dostępu do paliw. „Embargo oznacza wyższą inflację, wyższe ceny energii i obciążenie dla gospodarki" - powiedział.

Reklama

Komentarze

    Reklama