Reklama

Wiadomości

Najbliższe Walne Zgromadzenie Orlenu w lutym. Na razie nie ma planów zmiany składu rady nadzorczej

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Po odwołaniu przez ministra aktywów państwowych Janiny Goss z Rady Nadzorczej Orlenu, liczy ona ośmiu członków, których powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie spółki. Najbliższe odbędzie się 6 lutego 2024 r.

Reklama

Zgodnie ze statutem Orlenu w skład rady nadzorczej wchodzi od sześciu do piętnastu członków, w tym przewodniczący. Skarb Państwa reprezentowany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji do niego należących ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady, a pozostałych powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie.

Reklama

Statut Orlenu przewiduje także, że uprawnienie Skarbu Państwa do wyznaczenia członka rady nadzorczej wygasa z chwilą zbycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki będących jego własnością oraz, że poszczególni członkowie rady oraz cała rada mogą zostać odwołani w każdym czasie przed upływem kadencji.

W środę, jak podał Orlen w raporcie bieżącym, minister aktywów państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, odwołał Janinę Goss ze składu rady nadzorczej spółki trwającej kadencji. „Potwierdzam. Odwołałem Janinę Goss z rady nadzorczej Orlen SA” – oznajmił w środę wieczorem na platformie X (dawniej Twitter) szef resortu aktywów państwowych Borys Budka.

Reklama

Czytaj też

Janina Goss weszła do rady nadzorczej Orlenu 11 stycznia tego roku. Została powołana przez ówczesnego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa. Po jej odwołaniu rada nadzorcza spółki liczy ośmiu członków, których wcześniej powołało Walne Zgromadzenie.

Najbliższe posiedzenie akcjonariuszy Orlenu – Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołano na 6 lutego przyszłego roku. W porządku obrad znalazły się projekty uchwał dotyczące m.in. wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland z siedzibą w Dębogórzu oraz wyrażenia zgody na objęcie udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa z siedzibą w Tarnowie.

W ogłoszonym planie tego posiedzenia akcjonariuszy Orlenu nie ma punktu dotyczącego zmian w składzie rady nadzorczej Orlen, jednak w przeszłości zdarzało się, że porządek obrad był rozszerzany na wniosek akcjonariuszy, w tym Skarbu Państwa.

Jak wynika z danych publikowanych przez Orlen rada nadzorcza liczy obecnie ośmiu członków. Zasiadają w niej: b. minister Skarbu Państwa w latach 2006-2007 i b. prezes spółki w latach 2015-2018 Wojciech Jasiński jako przewodniczący, a także wiceprzewodniczący Andrzej Szumański, sekretarz Anna Wójcik oraz członkowie: Andrzej Kapała, Roman Kusz, Anna Sakowicz-Kacz, Barbara Jarzembowska i Jadwiga Lesisz.

Czytaj też

Według statutu Orlenu, rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu spółki, z zastrzeżeniem, że jeden członek zarządu jest powoływany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki, a decyzję o jego odwołaniu podejmuje rada nadzorcza.

W skład zarządu Orlenu, jak zakłada statut spółki, wchodzi od pięciu do jedenastu członków, w tym prezes, wiceprezesi i pozostali członkowie.

30 marca tego roku Daniel Obajtek został powołany na prezesa Orlen na kolejną trzyletnią kadencję. Decyzję o tym podjął ówczesny minister aktywów państwowych, działający jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji spółki należących do Skarbu Państwa.

Obajtek jest prezesem i dyrektorem generalnym Orlenu od 6 lutego 2018 r. Na stanowisko to został powołany – 5 lutego 2018 r. – przez radę nadzorczą spółki, która wcześniej odwołała z tej funkcji Wojciecha Jasińskiego.

Czytaj też

Obecny skład zarządu Orlenu jest 11-osobowy. Oprócz Obajtka – prezesa zarządu, zasiadają w nim członkowie: Józef Węgrecki – ds. operacyjnych, Piotr Sabat – ds. rozwoju, Patrycja Klarecka – ds. transformacji cyfrowej, Michał Róg – ds. handlu i logistyki, Armen Artwich – ds. korporacyjnych, a także Jan Szewczak – ds. finansowych, Adam Burak – ds. komunikacji i marketingu, Krzysztof Nowicki – ds. produkcji i optymalizacji oraz Iwona Waksmundzka-Olejniczak – ds. strategii i zrównoważonego rozwoju oraz Robert Perkowski – ds. wydobycia.

Minister aktywów państwowych Borys Budka oświadczył w środę, że spodziewa się szybkiej dymisji prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Jak dodał, pilnie wyjaśniona zostanie kwestia inwestycji Orlenu w reaktory SMR. Budka zapowiedział również przygotowanie audytu w spółkach Skarbu Państwa.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Ma też sieć stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Grupa Orlen chce jednocześnie rozwijać bezpieczną energetykę jądrową – do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Zaktualizowana w lutym tego roku strategia Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniająca jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG, przewiduje, że do końca tej dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.

Z danych publikowanych przez Orlen wynika, że aktualnie Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE – 5,4 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni – 44,7 proc. akcji.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze