Reklama

Wiadomości

Borys Budka: na razie nie będzie decyzji o kontynuowaniu NABE

Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka poinformował, że na razie nie ma decyzji o kontynuacji procesu, a decyzje dot. przyszłości NABE będą podejmowane po audycie spółek. Jako kwestię pilną wskazał natomiast sytuację w sektorze górniczym.

Reklama

„Decyzje dot. przyszłości formuły NABE, jednej lub kilku, będą podejmowane po audycie. (…) Musimy mieć rzetelne wyliczenia” – oświadczył minister Budka podczas briefingu, jak donosi serwis PAP Biznes.

Reklama

„Zasada dyskontynuacji spowodowała, że jeśli chodzi o NABE, to prace będą musiały zacząć się od podstaw, jeśli podejmiemy decyzję, by projekt kontynuować. Na dziś takiej decyzji nie ma” – dodał. Przyznał też, że jest przeciwnikiem wielkiej centralizacji gospodarki: „docelowy model współpracy energetyki, czyli wytwarzania i wydobycia powinien opierać się na relacjach biznesowych”. Decyzja ma zostać podjęta wspólnie z nowym resortem przemysłu.

Czytaj też

Po przejęciu Ministerstwa Aktywów Państowywch przyznał, że: „przekazano najważniejsze wyzwania, które stoją przed resortem. Są wnioski spółek węglowych dotyczące planów finansowych w przyszłym roku. Będą rozpatrywane przez nowe kierownictwo i będą wyciągane wnioski tak, by zapewnić funkcjonowanie górnictwa, w porozumieniu z nowo tworzonym resortem przemysłu i panią prof. Marzeną Czarnecką rozpoczęliśmy prace dotyczące pomocy dla PGG i Tauron Wydobycie. Będziemy się chcieli spotkać w najbliższym czasie z władzami spółek, by szczegółowo przedstawiły plany restrukturyzacji i wydatkowania środków, o które wnioskują w przyszłorocznym budżecie”.

Reklama

Wypowiedział się także o potencjalnym wsparciu dla sektora: „jak wskazują dokumenty wniesione jeszcze przez mojego poprzednika do resortu finansów, spółki wydobywcze zgłaszają zapotrzebowanie na około 7 mld zł w przyszłym roku. To jest bardzo poważna kwota i te pierwsze moje rozmowy, które będę odbywał, wspólnie z panią minister przemysłu, (…) będą z zarządzającymi tymi spółkami, z obecnymi zarządami, bo wymaga wyjaśnienia, skąd biorą się tak olbrzymie zapotrzebowania i dlaczego tak zostały przedstawione plany finansowe. Jeżeli to będzie uzasadnione, to oczywiście ta pomoc, w porozumieniu z ministrem finansów, będzie udzielona”. Jako kolejny ważny krok wskazał doprowadzenie do końca procesu notyfikacji umowy społecznej dot. górnictwa.

„W stosownym czasie będziemy informować o wnioskach dotyczących zwołania walnych zgromadzeń w spółkach, które objęte są nadzorem ministra aktywów państwowych” – poinformował szef resortu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama