• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Konfederacja o polityce energetycznej: ropa z Iranu, polski węgiel i odejście od polityki klimatycznej UE

fot. Sejm RP/ Wikimedia Commons CC 3.0

Odblokowanie dostaw ropy z Iranu, polski węgiel i odejście od polityki klimatycznej UE - to niektóre propozycje polityków Konfederacji zaprezentowane w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że Polska będzie robiła wszystko, aby do końca roku odejść od rosyjskiej ropy. Wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji. Stwierdził także, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe, a także pływającemu gazoportowi koło Gdańska, będziemy w stanie uniezależnić się w tym roku od rosyjskiego gazu.

W czwartek przedstawiciele Konfederacji pozytywnie ocenili - jak mówił poseł Konfederacji Robert Winnicki podczas konferencji prasowej w Sejmie - "dobre, ale stare plany" uruchomienia Baltic Pipe w tym roku.

Czytaj też

Mówiąc o ropie, poseł pozytywnie ocenił otwieranie się Polski na nowe rynki. Zaapelował jednocześnie o pilną aktywność polskiej dyplomacji handlowej m.in. w Iranie. "Polska dyplomacja musi zabiegać jak najszybciej o to, żeby uzyskać porozumienie z Iranem, żeby znieść sankcje i odblokować ropę z Iranu" - podkreślił. Przyznał, że to trudne wyzwanie dla dyplomacji ze względu m.in. na Izrael. "Trzeba będzie przełamywać wiele oporów w przestrzeni międzynarodowej, przede wszystkim Izraela, ale gramy o bardzo wysoką stawkę" - przekonywał.

"Trzeba też innych źródeł - z Kanady i ze Stanów Zjednoczonych, mówimy też o Norwegii oraz wszystkich możliwych, nieco mniejszych źródłach" - dodał.

Winnicki opowiedział się ponadto za odrzuceniem przez Polskę unijnej polityki klimatycznej oraz za rezygnacją z dekarbonizacji oraz pozyskiwaniem węgla przede wszystkim z polskich złóż i za budowaniem energetyki jądrowej.

Źródło:
PAP

Komentarze