Reklama

Wiadomości

Kolejny gigant naftowy rezygnuje ze swoich zasobów w Afryce. Kończy działalność po prawie 30 latach

Autor. Envato

Amerykański koncern naftowy Exxon przekazał, że planuje opuścić Gwineę Równikową w ciągu najbliższych kilku miesięcy, kończąc tym samym działalność w tym państwie po blisko trzech dekadach. 

Jak podaje Bloomberg, Exxon zamierza przekazać swoje udziały rządowi w drugim kwartale. Spółka dodaje, że decyzja o opuszczeniu państwa jest zgodna z długoletnią strategią koncernu, która zakłada ograniczenie wydatków kapitałowych na całym świecie, aby skoncentrować się na najszybciej rozwijających się oraz najbardziej kosztowo efektywnych lokalizacjach, takich jak Gujana czy Basen Permski.

Kluczowym aktywem dla koncernu było złoże Zafiro, z którego przez 20 lat eksploatacji pozyskano ponad 1 miliard baryłek ropy naftowej. Dziennie koncern wydobywał ze złoża ok. 45 000 bbl.

Czytaj też

Czytaj też

Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno koncern Shell również zapowiedział wycofanie się z Nigerii i sprzedaż sowich udziałów rządowi kraju za 1,3 mld dolarów. Zgodnie z doniesieniami, francuski koncern TotalEnergies również planuje zakończenie działalności w tym państwie.

Gwinea Równikowa jest czołowym producentów ropy naftowej w Afryce, a od 2017 roku także członkiem kartelu OPEC+. Dzięki nawiązaniu współpracy z rządem USA pod koniec lat 70. XX w. państwo to miało jeden z najwyższych na całym kontynencie wskaźników PKB na mieszkańca. Jednakże, po dziesięcioleciach wydobycia surowca, Gwinea charakteryzuje się jednym z najgorszych wskaźników społecznych w Afryce.

Opuszczenie Gwinei nie oznacza, że amerykański koncern w pełni rezygnuje ze swoich aktywów w Afryce. Exxonmobil posiada także złoża w Mozambiku, Angoli i Nigerii.

Reklama

Komentarze

    Reklama