Reklama

Wiadomości

Berger: bilansujemy rynek tak, żeby zapewniać dostawy paliw dla Ukrainy

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Canva.com

Bilansujemy rynek, żeby zapewniać dostawy paliw dla Ukrainy - powiedział PAP w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger. Przyznał, że najbliższych dniach przekaże informacje o planach budowy historycznego projektu związanego z infrastrukturą paliwową.

Reklama

Sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger uczestniczył w środę w konferencji „Partnerstwo Polsko-Ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości".

Reklama

"Wspieramy tak jak możemy Ukrainę, jeśli chodzi o dostawę paliw" - powiedział PAP Berger. Zaznaczył, że "musimy sobie zdawać wszyscy sprawę, w jakiej sytuacji się znaleźliśmy jako Polska, jako kraj Unii Europejskiej, która podjęła decyzje o sankcjach, jeśli chodzi o paliwa rosyjskie. Bilansujemy tak rynek, żeby zapewniać dostawy dla Ukrainy" - podkreślił.

Czytaj też

Unijne embargo na produkty z ropy - w tym paliwa gotowe - z Rosji weszło w życie 5 lutego br. Sankcje zostały nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę.

Reklama

PAP zapytała pełnomocnika rządu, czy planowana jest budowa nowej infrastruktury paliwowej związanej ze współpracą z Ukrainą. "Myślimy o budowie takiego historycznego projektu, o którym teraz za wiele nie mogę mówić. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach uchylimy (...) rąbka tajemnicy" - przyznał Berger.

"W dniu dzisiejszym podpisujemy porozumienie między naszymi operatorami systemu energetycznego i ich odpowiednikami - takie memorandum (...) i na podstawie tego porozumienia chcemy przybrać formalne ramy dla naszej współpracy, jeśli chodzi o operatorów, jeżeli chodzi o stworzenie takiej platformy do współpracy" - mówił. "Będziemy rozmawiać o Ukrainie z Ukrainą w formule warsztatowej" - podkreślił.

Zaznaczył, że po zakończeniu w środę polsko-ukraińskiej konferencji "od razu strony siadają do bilateralnych rozmów. Po naszej stronie będą wszyscy trzej operatorzy" - zapowiedział.

W Polsce operatorem infrastruktury przesyłu paliw i ropy naftowej jest PERN, przesyłu gazu - Gaz-System, a operatorem systemu elektroenergetycznego są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Przedstawiciele zarządów tych spółek wzięli udział w konferencji „Partnerstwo Polsko-Ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama