Reklama

Ropa

Wenezuela chce płacić ropą za szczepionki przeciwko COVID-19

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wenezuelski dyktator Nicolas Maduro, który przez amerykańskie sankcje nie cierpi na nadmiar środków finansowych, zaproponował, że zapłaci ropą za dostawy szczepionki przeciwko COVID-19.

„Jesteśmy gotowi dostarczyć ropę w zamian za szczepionki” - oświadczył Maduro w wywiadzie telewizyjnym. Chełpił się również, że kraj dysponuje zarówno bazą klientów, jak i statkami do przewozu surowca, więc nie jest na niczyjej łasce.

Na terytorium Wenezueli dopuszczone do użytku zostały preparaty produkcji rosyjskiej oraz chińskiej. Władze prowadzą również rozmowy z Pan American Health Organization, których celem jest uzyskanie szczepionek w ramach inicjatywy COVAX.

Reklama
Reklama

Ubiegły rok był dla Wenezuelczyków prawdziwym rollercoasterem - eksport „czarnego złota” najpierw spadł do historycznych minimów, a później odbił się po znalezieniu nowych sposobów na obchodzenie amerykańskich sankcji. Dołożono wielu starań, aby utrudnić wyśledzenie transakcji. Większość wyczarterowanych jednostek odbywała podróż do Wenezueli z wyłączonym transponderem, niejednokrotnie używano również nazw wycofanych jednostek. Analitycy Reutersa zauważają, że „centrum” opisanego wyżej procederu stały się Zjednoczone Emiraty Arabskie - paradoksalnie jeden z najbliższych sojuszników USA w regionie.

Dane z początku stycznia wskazują, że wenezuelski eksport ropy i produktów ropopochodnych spadł w roku 2020 o 37,5%, osiągając średni poziom 626 534 b/d - najmniej od 77 lat. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku importu paliw, który wyniósł zaledwie 83,78 tys. b/d i był niższy o 51% r/r.

Reklama

Komentarze

    Reklama