• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

USA przechwyciły "największy w historii" transport paliwa i broni z Iranu

Fot. -EZEK / Flickr
Fot. -EZEK / Flickr

Departament Sprawiedliwości poinformował, że Stany Zjednoczone przechwyciły duży ładunek irańskich produktów naftowych. Udaremniono także transport broni m.in. pocisków ziemia-powietrze.

„Działania Stanów Zjednoczonych w tych dwóch sprawach zadają potężny cios rządowi Iranu i sieciom przestępczym wspierającym irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej” – powiedział zastępca prokuratora generalnego Matthew G. Olsen. „Departament Sprawiedliwości będzie nadal wykorzystywał wszystkie dostępne narzędzia do zwalczania zagrożeń stwarzanych przez organizacje terrorystyczne i wszystkich tych, którzy chcą zaszkodzić Stanom Zjednoczonym oraz ich sojusznikom” - dodał.

Reklama
Reklama

W sumie Amerykanie przechwycili m.in. 171 pocisków ziemia-powietrze oraz ok. 1,1 mln baryłek irańskich produktów naftowych. Tankowce, które przewoziły ładunki (było ich w sumie cztery) zostały zatrzymane na Morzu Arabskim oraz w jego okolicach - kierowały się w stronę Wenezueli. To największe w historii „przejęcie” dostaw paliwa i broni z Iranu, podaje departament.

„Te dwa przypadki pokazują, że możemy nie tylko zakłócić zdolność Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej do finansowania jego operacji poprzez sprzedaż ropy naftowej, ale możemy również udaremnić jego zdolność do wykorzystywania wpływów z takiej sprzedaży do uzbrajania swoich terrorystów i eksportowania terroryzmu za granicę” - mówi prokurator Matthew M. Graves.

Skonfiskowane produkty naftowe zostały sprzedane za prawie 26,7 mln dolarów.

Komentarze