Reklama

Ropa

USA: Ponad 220 incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem rurociągów

Fot. denisbin / Flickr / ilustracyjne
Fot. denisbin / Flickr / ilustracyjne

Amerykańskie firmy zajmujące się obsługą systemów rurociągowych, zgłosiły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ponad 220 incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem - poinformowała stacja telewizyjna CNN.

CNN zwraca uwagę, że od 28 maja br. operatorzy rurociągów mają obowiązek zgłaszania wszelkich incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Procedury zostały zaostrzone po tym, jak na początku maja hakerzy z grupy DarkSide włamali się do systemu firmy Colonial Pipeline.

Przez kilka dni nie działały m.in. rurociągi, którymi znad Zatoki Meksykańskiej do wschodniej i południowej części USA codziennie przesyłanych jest ok. 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego. Doprowadziło to do niedoborów na wielu stacjach w południowo-wschodnich stanach, skoku cen oraz…. zapłacenia okupu w wysokości 5 mln dol. 

Reklama
Reklama

W ciągu dwóch miesięcy od tego momentu ok. stu dużych amerykańskich operatorów zgłosiło ponad 220 incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Zbieranie informacji ma pomóc administracji federalnej w lepszym zrozumieniu zagrożeń czyhających na branżę. To z kolei przyczyni się do opracowania optymalnych mechanizmów ochronnych, umożliwiających minimalizację ryzyka.

Po ataku na Colonial Pipeline pojawiły się głosy, że jego sprawcy mogą ukrywać się na terytorium Rosji lub Europy Wschodniej.

Reklama

Komentarze

    Reklama