Ropa

USA: Import ropy z Rosji spadł o ponad 70 procent, to pierwsze efekty sankcji przeciwko reżimowi

Fot. www.whitehouse.gov

Import rosyjskiej ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych wyniósł w tygodniu zakończonym 11 marca 38 tysięcy baryłek dziennie - wynika z danych Departamentu Energii. Oznacza to poważne tąpnięcie, będące pochodną rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz dokonywanych w jej czasie zbrodni przeciwko ludności cywilnej.

W tygodniu, który zakończył się 25 lutego import rosyjskiej ropy do USA spadł do zera - była to pierwsza taka sytuacja od końca stycznia. Do chwilowego ożywienia doszło w okresie 28 lutego - 4 marca, kiedy dostawy surowca wyniosły 148 tys. b/d. Sytuacja diametralnie zmieniła się w kolejnym tygodniu, kiedy Waszyngton ogłosił zamiar wprowadzenia embarga na ropę, LNG, produkty naftowe i węgiel z Rosji. Spowodowało to drastyczne ograniczenie dostaw - o 74%, do wspomnianych wcześniej 38 tys. b/d.

Czytaj też

Podobne zamiary w stosunku do zakupu surowców od putinowskiego reżimu ogłosiła również Wielka Brytania. Do 2022 roku zamierza ona zakończyć import ropy i produktów naftowych z FR.

Największymi dostawcami „czarnego złota” do USA były w ubiegłym tygodniu takie kraje jak: Kanada (3,398 mln b/d), Meksyk (645 tys. b/d) oraz Arabia Saudyjska (562 tys. b/d).

Komentarze