• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ukraina przeszukała rosyjski statek podejrzany o dostarczanie ropy na Krym

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Działająca na Ukrainie prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu poinformowała w wydanym oświadczeniu, że w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego dostarczania ropy na anektowany przez Rosję Krym przeszukano rosyjski  statek Maria.

Przeszukanie przeprowadzono w sobotę w porcie w Chersoniu nad Morzem Czarnym - wskazano.

"W czerwcu 2015 r. ten sam statek pod nazwą Wilga dostarczył paliwo jednostkom rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu" - podkreśliła prokuratura. Nie podano więcej szczegółów.

Pod koniec lipca główny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios poinformował, że ukraiński sąd nałożył areszt na rosyjski tankowiec, który blokował ruch w Cieśninie Kerczeńskiej podczas ataku Rosjan na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w listopadzie ub.r. Jednostka została zatrzymana w ukraińskim porcie w Izmaile nad Morzem Czarnym, dokąd przypłynęła pod nazwą Nika Spirit, aby przejść remont. W incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej uczestniczyła jeszcze jako Neyma. Po incydencie tankowiec sprzedany nowemu właścicielowi zmienił nazwę.

25 listopada ub.r. Rosjanie ostrzelali trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, przejmując je i zatrzymując 24 członków ich załóg. Ukraina uznała to zdarzenie za akt otwartej agresji i ogłosiła wówczas stan wojenny przy granicy z Rosją i na obszarach nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

Źródło:
PAP

Komentarze