Reklama

Ropa

Trudna sytuacja Rosji - możliwy zakaz eksportu benzyny

Fot. USDA NRCS Montana / Flickr / ilustracyjne
Fot. USDA NRCS Montana / Flickr / ilustracyjne

Pomimo sceptycyzmu branży rafineryjnej rosyjski rząd otwiera sobie furtkę do formalnego ograniczenia eksportu benzyny - informuje „Kommiersant”.

Rosyjskie władze zamierzają dopisać benzynę do listy towarów, których eksport może być czasowo ograniczony. Ma to umożliwić sprawne wprowadzenie ewentualnego embarga w życie, jeśli zapadnie taka decyzja. 

Z treści dokumentu, do którego dotarli autorzy publikacji wynika, że Ministerstwo Energetyki otrzymało przykaz, aby przygotować odpowiednie regulacje dotyczące „niektórych rodzajów produktów naftowych”. Chodzi oczywiście o wspomniane wyżej wpisanie benzyny na listę towarów „niezbędnych na rynku krajowym, na które w wyjątkowych przypadkach mogą zostać nałożone tymczasowe ograniczenia lub zakaz eksportu”. 

„Kommiersant” zauważa, że ewentualne wprowadzenie zakazu dla wszystkich krajów oprócz zrzeszonych w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, oznaczałoby redukcję eksportu o ok. 200-400 tys. ton miesięcznie.

Dotychczas eksperci oraz przedstawiciele rynku odnosili się do planów rosyjskiego rządu z dużą rezerwą. Ocenia się, że działania ukierunkowane na obniżkę cen, mogą w efekcie doprowadzić do zmniejszenia wolumenów rafinacyjnych.

Reklama
Reklama

Komentarze