• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Total: Rynek przyszłości to energia elektryczna, a nie ropa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rynek przyszłości to energia elektryczna, a nie ropa naftowa - uważa Patrick Pouyanné, prezes francuskiej spółki energetycznej Total.

Zdaniem sternika francuskiego koncernu, przyczyną spadku popytu na ropę będzie decyzja Europy i Chin o przestawianiu się na korzystanie z samochodów elektrycznych. W oparciu o tę prognozę Total koncentruje się obecnie na zagospodarowywaniu złóż o stosunkowo niskim koszcie wydobycia, zamrażając np. projekty łupkowe w Kanadzie.

„Powstało pytanie: czy istnienie koncernów naftowych jest wieczne” - kontynuował Pouyanné w wywiadzie dla „Le Monde”. W jego opinii rynek przyszłości nie będzie oparty na ropie, ale energii elektrycznej. 

W wywiadzie nie zabrakło również oczywiście klasycznego bon mota dla tego typu rozważań. Prezes giganta był łaskaw przypomnieć, że epoka kamienia łupanego nie zakończyła się z powodu wyczerpania zasobów, ale przez pojawienie się nowych technologii. 

Francuski Total jest jedną z największych kompanii naftowo-gazowych na świecie. Zatrudnia łącznie ok. 100 tysięcy osób w ponad 130 krajach. 

Komentarze