Reklama

Ropa

Ten kraj zmniejszył import rosyjskiej ropy o ponad 70%

Autor. er Guiri / Flickr

Japonia niezmiennie koncentruje się na uzyskaniu niezależności od rosyjskich źródeł energii - oświadczył główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno. Widać już na tym polu pierwsze sukcesy.

Reklama

Rosyjska napaść na Ukrainę skłoniła wiele krajów do porzucenia niepewnego dostawcy ze Wschodu, który wykorzystuje zyski do finansowania wojny. Jednym z nich jest Japonia, która w drugiej połowie roku 2022 zredukowała import ropy z Rosji o ok. 90%, a węgla o ok. 60%.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Sekretarz podkreślił, że choć wycofywanie rosyjskich surowców ma charakter dłuższego procesu, to Tokio „pozostaje zaangażowane w stopniowe wychodzenie z zależności”.

Z danych japońskiego ministerstwa finansów wynika, że w całym roku kalendarzowym 2022 kraj zmniejszył import rosyjskiego „czarnego złota” o 56,4% r/r, węgla o 41,3% r/r, zaś rud metali nieżelaznych o 38,8%. W tym samym okresie zwiększeniu, choć nieznacznemu, uległy dostawy LNG z Rosji - to +4,6% r/r.

Wyliczenia obejmujące styczeń 2023 wskazują, że w przypadku ropy mamy do czynienia z obniżką na poziomie 76% r/r, węgla - 56,9% r/r, zaś gazu - 9,7% r/r.

Reklama

Komentarze

    Reklama