Reklama

Ropa

Spada wartość eksportu saudyjskiej ropy. Królestwo traci miliardy dolarów

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wartość czerwcowego eksportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej spadła o 55% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Dla królestwa oznacza to straty liczone w miliardach dolarów.

Dochody Arabii Saudyjskiej z eksportu ropy naftowej były w czerwcu br. niższe o 8,7 mld dol. - wynika z przywoływanych przez agencję Reutera danych tamtejszego urzędu statystycznego.

Powyższa strata została w części zrównoważona przez wzrost eksportu innych towarów - jak np. chemikalia czy tworzywa sztuczne. W porównaniu do maja był on większy o 19,1%, czyli 1,86 mld dol. Nie wpłynęło to jednak znacząco na sytuację największego na świecie eksportera ropy, ponieważ w związku z załamaniem notowań surowca stoi on w obliczu głębokiej recesji.

Na początku bieżącego miesiąca spółka Saudi Aramco obniżyła wrześniowe ceny ropy naftowej dla klientów z Azji oraz północno-zachodniej Europy i regionu śródziemnorskiego. W przypadku pierwszej grupy klientów cena spadła o 30 centów na baryłkę. To element zaciętej walki o udziały w rynku, który skurczył się z powodu pandemii.

Spółka zwykle publikuje OSP do 5 dnia każdego miesiąca, wyznaczając zarazem trend cenowy dla takich krajów jak Iran, Kuwejt, czy Irak. Wpływa również w ten sposób na notowania ponad 12 milionów baryłek ropy, które codziennie trafiają do klientów w Azji.

Komentarze