Reklama

Ropa

Sektor oil&gas traci miliardy dolarów przez niskie ceny ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przez toczącą się wojnę naftową kapitalizacja największych spółek sektora oil&gas spadła w ciągu tygodnia o 495 miliardów dolarów.

Zdaniem analityków biznesowego „Deutsche Wirtschafts Nachrichten” najbardziej „ucierpiało” Saudi Aramco, stojące na linii frontu w toczącej się konfrontacji. Od 8 do 12 marca br. akcje giganta straciły 12,1% na saudyjskiej giełdzie, a kapitalizacja zmniejszyła się o 230 mld dolarów. 

Trudna jest również sytuacja Shella, którego akcje w okresie 9-13 marca potaniały o 30,8%, a wartość giełdowa spadła o 48,3 mld dolarów. W tym samym okresie BP zanotowało odpowiednio: -30,1% i -29,5 mld dolarów; ENI - 32,4% i -13,5 mld dolarów; Total - 29,9% i 33,7 mld dolarów.

Tymczasem, wczoraj prezes Saudi Aramco oświadczył: „W kwietniu nasza produkcja z pewnością wyniesie 12 mln baryłek dziennie. Z naszych magazynów wypompujemy kolejne 300 tys. b/d. Plany na przyszłość będą zależeć od potrzeb rynku”. Zadeklarował również, że spółka może wytrzymać bardzo niskie ceny ropy „przez długi czas w porównaniu do innych dużych firm w branży”.

Komentarze