Reklama

Ropa

Sejm: komisja finansów przeciwna większości senackich poprawek do tzw. pakietu akcyzowego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Komisja finansów opowiedziała się w poniedziałek za odrzuceniem większości z senackich poprawek do tzw. pakietu akcyzowego, w tym wniosku, by przesunąć wejście w życie zmian na 1 lipca br.

Pozytywną opinię uzyskała jedna poprawka Senatu - spośród 25 zgłoszonych przez Izbę Wyższą - usuwająca oczywistą pomyłkę, która znalazła się w przepisach.

Odrzucono natomiast pozostałe poprawki, w tym wniosek senatorów, aby opóźnić wejście w życie noweli do 1 lipca tego roku. Takiej zmianie sprzeciwiało się Ministerstwo Finansów.

Według MF rozwiązania zawarte w noweli mają uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. Przewidziano, że od przyszłego roku przedsiębiorcy mają składać deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, a w przypadku uczciwych przedsiębiorców - szybsze wydawanie decyzji.

Zmiany mają pozwolić też na efektywniejsze zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych. Mają też utrudnić uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi przez tzw. słupy, a także proceder odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających w swym składzie alkohol częściowo skażony.

Reklama
Reklama

Ponadto, nowela przewiduje uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia też prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń, pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia. 

Źródło:PAP

Komentarze