• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Saudi Aramco: Zysk za drugi kwartał niższy o 73%

Fot. jodelli / Flickr
Fot. jodelli / Flickr

W drugim kwartale bieżącego roku zysk Saudi Aramco był niższy o 73% r/r - poinformowała spółka.

Zysk netto spółki za ostatnie trzy miesiące wyniósł „zaledwie” 24,6 mld saudyjskich riali (6,57 mld USD). Dla porównania rok temu było to 92,6 mld SAR (ponad 24 mld USD).

Największy eksporter ropy na świecie jest z jednej strony „ofiarą” pandemii koronawirusa (która dramatycznie obniżyła zapotrzebowanie na paliwa), z drugiej natomiast saudyjsko-rosyjskiej wojny naftowej, która pogłębiła destabilizację rynku. 

W drugim kwartale wszystkie największe koncerny naftowe poniosły straty (choć różnej wielkości), ponieważ ograniczenia związane z koronawirusem poważnie obniżyły popyt na ropę naftową, doprowadzając do historycznych spadków notowań „czarnego złota”.

Prezes Saudi Aramco, Amin Nasser, podtrzymuje jednak plany związane z wypłaceniem w tym roku 75 miliardów dolarów dywidendy. Jego zdaniem na rynkach energetycznych obserwowane jest „częściowe ożywienie”, ponieważ niektóre kraje stopniowo łagodzą obostrzenia związane z pandemią. „Spójrzcie na Chiny, ich popyt na benzynę oraz olej napędowy jest prawie na poziomie sprzed wystąpienia COVID-19. Widzimy, że Azja i inne rynki się poprawiają” - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu kwartalnych wyników spółki. 

Komentarze