Reklama

Ropa

Rosyjski wicepremier: Chcemy rozwijać energetyczną współpracę z Chinami

Fot. www.government.ru
Fot. www.government.ru

Moskwa chce rozszerzenia energetycznej współpracy z Pekinem - oświadczył Aleksander Nowak, wicepremier w rządzie Michaiła Miszustina.

Podczas posiedzenia Rosyjsko-Chińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Energetycznej wicepremier podkreślał, że Rosja pozostaje głównym dostawcą ropy do Chin. Rozminął się jednak delikatnie z prawdą, ponieważ w ubiegłym roku liderem w tym względzie była Arabia Saudyjska, zaś obecnie obydwa kraje idą wprawdzie „łeb w łeb”, ale prognozy wskazują wyraźnie na zwycięstwo Saudyjczyków. Analitycy cytowani przez Reutersa spodziewają się, że saudyjski eksport do Chin wyniesie w listopadzie 2,13 - 2,24 mln b/d. W tym samym czasie Rosjanie mają dostarczać ok. 1,49 mln b/d.

„Jesteśmy zadowoleni ze stanu rosyjsko-chińskich stosunków gospodarczych i traktujemy je jako przykład równej oraz pełnej szacunku komunikacji między państwami” - kontynuował Nowak podczas spotkania online. Podkreślił tutaj częste spotkania oraz rozmowy pomiędzy przywódcami obydwu krajów, które są jego zdaniem oznaką zaufania.

Wicepremier zwrócił uwagę, że rośnie eksport rosyjskiego węgla do Chin. W roku 2019 wzrost wyniósł 19%, co przełożyło się na 32,8 mln ton. W pierwszej połowie br. wolumen wyniósł 16,25 mln t (+10% r/r). „Eksport energii elektrycznej ustabilizował się na poziomie 3,1 mld kWh” - mówił.

Podczas rozmów podkreślono również ważną rolę takich projektów jak Jamał LNG oraz Arctic LNG 2 oraz nowych inwestycji w chińską energetykę jądrową. 

Reklama
Reklama

Komentarze