• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rosyjska ropa jedną z najdroższych na świecie

Fot.: Flickr.com ; Radim Dolezal
Fot.: Flickr.com ; Radim Dolezal

Z danych opublikowanych przez Saudi Aramco wynika, że koszt wydobycia ropy naftowej w Rosji należy do najwyższych na świecie. Rosyjski rząd potwierdza te informacje.

Z danych opublikowanych przez Saudi Aramco, w ramach przygotowań do wejścia na giełdę, opublikowała dokument, w którym zamieszczono informację o średnich kosztach wydobycia baryłki ropy naftowej dla nowych projektów.

Najniższą wartość osiągnęły projekty saudyjskie, gdzie koszt wydobycia osiągnął ok. 17 USD za baryłkę. Najwyższy wskaźnik odnotowały projekty morskie w Wenezueli - 63 USD za baryłkę. Rosyjska ropa uplasowała się na pośród droższych surowców. Koszt wydobycia baryłki wynosi 42 USD za baryłkę przy projektach lądowych i 44 USD przy projektach morskich. Droższa niż rosyjska ropa z projektów lądowych jest jedynie w USA (49 USD za baryłkę) oraz Kazachstanie (46 USD za baryłkę).

Rosyjska gazeta RBK podaje, że wg. jej informacji z kręgów rządowych, rosyjskie władze potwierdzają analizę Saudi Aramco z zastrzeżeniem, że są one "nieco zawyżone". Z kolei wiceminister energetyki Paweł Sorokin jest zdania, że koszt wydobycia rosyjskiej ropy wynosi ok 25 USD za baryłkę, a resztę stanowią podatki.

Komentarze