Reklama

Ropa

Rosyjska branża naftowa odrabia "straty"

Fot. Julie Jordan Scott / Flickr
Fot. Julie Jordan Scott / Flickr

Departament Energii prognozuje, że zarówno w 2021, jak i przede wszystkim w 2022, rosnąć będzie wydobycie ropy naftowej w Rosji. Poziom z 2019 osiągnięty ma zostać jednak dopiero w przyszłym roku.

„Po zakończeniu umowy OPEC+ na początku 2022 roku spodziewamy się, że produkcja w Rosji przekroczy w drugiej połowie roku 11,5 mln baryłek dziennie” - twierdzą analitycy U.S. Energy Information Administration. Średnia produkcja w 2022 ma być równa poziomowi obserwowanemu w 2019.

Powyższe przewidywania są częściowo zbieżne z prognozami rosyjskiego ministerstwa energetyki, które również zakładają wzrost wydobycia - w 2021 wydobycie wzrośnie o 0,2 mln b/d, zaś w 2022 o 0,8 mln b/d.

Reklama
Reklama

Z rządowych danych wynika, że w pierwszej połowie roku „produkcja” na rosyjskiej ziemi była o 0,5 mln b/d wyższa niż w drugiej połowie 2020. Głównie za sprawą osłabionego reżimu porozumienia OPEC+, które reguluje podaż na światowych rynkach.

Obecnie Rosjanie zajmują drugie miejsce w klasyfikacji największych „producentów” czarnego złota. Na pierwszej lokacie uplasowały się Stany Zjednoczone.

Komentarze