• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rosną moce produkcyjne amerykańskich rafinerii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Moce "przerobowe" amerykańskich rafinerii wzrosły w ubiegłym roku do blisko 19 milionów baryłek ropy dziennie - informuje Energy Information Administration. 

Ubiegłoroczny wzrost mocy w rafineriach zlokalizowanych na terytorium USA nie był imponujący - wyniósł 1%, czyli ok, 173,650 b/d. To jednak wystarczyło, aby ustanowić nowy rekord.

Raport IAE, na który powołuje się agencja Reutera, został opracowany w oparciu o dane przedstawione przez właścicieli 135 krajowych rafinerii. Zostały one złożone na początku bieżącego roku, więc nie uwzględniają zmian wywołanych przez pandemię koronawirusa.

Największym w USA właścicielem tego rodzaju infrastruktury jest spółka Marathon Petroleum. Szesnaście należących do niej rafinerii odpowiada za przerób ropy na poziomie 3,07 mln b/d, czyli ok . 16% całkowitej krajowej produkcji. Firma w ubiegłym roku zwiększyła swoje moce o 42 285 b/d. Odpowiadały za to głównie zakłady w Garyville i Catlettsburgu.

Drugie miejsce przypadło Valero Energy Corp, którego moce przerobowe wynoszą 2,18 mln b/d, natomiast trzecie zajął Exxon Mobil - 1,75 mln b/d.

Komentarze