Reklama

Ropa

Rosja zmniejszy wydobycie ropy o prawie 20%

Fot. M1kha / Flickr
Fot. M1kha / Flickr

W związku z postanowieniami porozumienia OPEC+ Rosja zmniejszy wydobycie ropy o 19% - poinformowało tamtejsze ministerstwo energetyki.

Aleksander Nowak, szef rosyjskiego resortu energetyki, powiedział, że rzeczywiste wydobycie ropy naftowej wyniosło w lutym br. 10,5 mln baryłek dziennie. Są to dane, które nie uwzględniają kondensatu gazowego.

Realizując zapisy porozumienia OPEC z początku kwietnia Rosja zamierza zmniejszyć wydobycie o ok. 2 mln b/d, czyli 19%. Co ciekawe, umowa stanowi, że dzienna produkcja powinna zostać zredukowana o 23%, przy założeniu, że punktem bazowym będzie 11 mln b/d. Rosjanie twierdzą jednak, że od tej wartości należy jeszcze odliczyć wspomniany kondensat gazowy.

Minister poinformował również, że cięcia zostaną rozłożone proporcjonalnie pomiędzy podmioty z branży naftowej. W wywiadzie dla Gazeta.ru dodał również, że wątpi w możliwość stworzenia dodatkowych mocy magazynowych w najbliższym czasie, choć nie wyklucza, że takie kroki zostaną podjęte w dłuższej perspektywie.

Reklama

Komentarze

    Reklama