Reklama

Ropa

Ropa zmierza do zakończenia miesiąca ze zwyżką o 10%

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Ropa naftowa drożeje na giełdzie w Nowym Jorku, a surowiec zmierza do zakończenia miesiąca z zyskiem w wysokości 10 proc. po tym, jak w trakcie handlu w poniedziałek zdrożał do ponad 85 USD/b, najwyższego poziomu od 7 lat - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 82,92 USD, wyżej o 0,13 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na grudzień jest wyceniana po 84,53 USD za baryłkę, wyżej o 0,25 proc.

Na świecie maleją zapasy ropy, a to zacieśnia sytuację na rynkach paliw.

Źródła zbliżone do OPEC+ podają, że w tym kwartale globalne zapasy ropy zmniejszą się o średnio 1,1 mln baryłek dziennie.

Kartel OPEC i jego sojusznicy, w tym Rosja, jak do tej pory opierali się większemu podwyższeniu dostaw ropy niż ustalone wcześniej - co miesiąc 400 tys. baryłek dziennie.

W przyszłym tygodniu producenci z OPEC+ spotkają się, aby ocenić prowadzoną przez tę grupę politykę dostaw ropy.

W czwartek czołowy amerykański dyplomata ds. energii wezwał światowych producentów ropy i gazu ziemnego do zwiększenia produkcji, jeśli są w stanie to zrobić, aby pomóc w złagodzeniu obecnych ograniczeń podaży.

Reklama
Reklama

Amos Hochstein, starszy doradca ds. bezpieczeństwa energetycznego w Departamencie Stanu USA, powiedział podczas forum gazowego IEF, że kiedy skończyło się lato "weszliśmy w kryzys energetyczny". "Producenci powinny zapewnić równowagę na rynkach ropy i gazu" - podkreślił.

"OPEC nie spieszy się z podnoszeniem produkcji" - wskazuje tymczasem John Dricsoll, główny strateg w JTD Energy Services Pte. "A rosnące ceny ropy sprzyjają jej producentom" - dodaje.

"W krótkim okresie rynek ropy będzie zmienny, dopóki mamy m.in. takie znaki zapytania, jak czynniki związane z pogodą i popytem" - ocenia Driscoll.

Ropa naftowa zaliczy kończący się wkrótce październik jako już 2. miesiąc z zyskiem - teraz o 10 proc., ale ten tydzień może być pierwszym od 10 tygodni czasem, gdy ropa w ujęciu tygodniowym stanieje - o 1 proc. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama