• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ropa w USA powyżej 40 USD za baryłkę po decyzji OPEC+

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są powyżej 40 USD za baryłkę. W weekend kraje OPEC+ podjęły ważną decyzję, aby poprawić wyceny surowca na globalnych rynkach - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,10 USD, po zwyżce ceny o 1,39 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 43,07 USD za baryłkę, wyżej o 1,82 proc.

Kraje OPEC i inni producenci ropy, na czele z Rosją, czyli sojusz OPEC+, zdecydowały w sobotę o przedłużeniu o miesiąc ograniczenia w wydobyciu tego surowca.

Do końca lipca podaż ropy ma pozostać ograniczona o 9,6 mln baryłek dziennie.

Celem postanowienia OPEC+ jest wsparcie cen ropy, które gwałtownie spadły na skutek kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa i poważnym ograniczeniem popytu na paliwa.

Ceny ropy naftowej w ostatnich dniach rosły m.in. ze względu na oczekiwane przedłużenie przez OPEC+ redukcji wydobycia.

W kwietniu producenci ropy z 23 krajów OPEC+ zobowiązali się do ograniczenia dziennej podaży ropy od 1 maja o 9,7 mln baryłek. Podjęte wówczas ustalenia obowiązują do końca czerwca.

"Podczas gdy spotkanie OPEC+ w ten weekend było pozytywną niespodzianką, to obecny rajd na rynkach ropy może okazać się nieskuteczny" - oceniają analitycy UBS Giovanni Staunovo i Dominic Schnider.

Analitycy wskazują, że teraz trzeba będzie poczekać, jak kraje OPEC+ przestrzegają ustalonych dla nich limitów dostaw, bo na razie konieczne było nakłonienie Iraku, Nigerii i innych mniejszych producentów ropy do spełnienia przyznanych im warunków produkcji surowca.

"Podsumowując, misja została wykonana" - mówi z kolei o decyzji OPEC+ Harry Tchilinguirian, szef strategii rynku towarowego w BNP Paribas.

"Ale tak by się nie stało, gdyby Arabia Saudyjska i Rosja nie spotkały się wcześniej przed tym posiedzeniem OPEC+ i nie przyjęły takiego samego stanowiska" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w N.Jorku zyskała 2,14 USD, a Brent zdrożała o 2,31 USD. 

Źródło:
PAP

Komentarze