Reklama

Ropa

Ropa w USA na małych minusach, po pierwszym tygodniu spadku notowań od października

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA nieznacznie zniżkują. Surowiec zakończył też cały poprzedni tydzień spadkiem notowań - po raz pierwszy od X - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,08 USD, niżej o 0,33 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 51,05 USD za baryłkę, niżej o 0,47 proc.

Na rynkach inwestorzy czują pewną ulgę po tym, jak prezydent USA Donald Trump podpisał przegłosowany przez Kongres pakiet gospodarczy na czas koronawirusa.

Amerykański Kongres przegłosował 21 grudnia warty 900 miliardów USD pakiet gospodarczy na czas epidemii koronawirusa. Przewiduje on drugą turę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów, tym razem w wysokości 600 dolarów.

Reklama

Reklama

Wcześniej Trump krytykował pakiet, oceniając, że kwota bezpośredniego wsparcia finansowego dla Amerykanów jest w nim zbyt niska.

Tymczasem graczy rynkowych martwi sytuacja epidemiczna na świecie, w związku z rozprzestrzeniającym się nowym szczepem koronawirusa, co grozi coraz większą liczbą ograniczeń w podróżowaniu.

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock informował w połowie ub. tygodnia, że od 26 grudnie restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa. Poważne ograniczenia, zbliżone do lockdownu i związane z pojawieniem się nowego, bardziej zakaźnego typu wirusa, obowiązywały już w Londynie i jego okolicach.

Nowy, bardziej zaraźliwy typ koronawirusa z Wielkiej Brytanii wykryto u dwóch osób, które przybyły z tego kraju do Norwegii - poinformował w niedzielę w norweski instytutu zdrowia publicznego.

Nowy szczep koronawirusa pojawił się też już m.in. w Szwecji, Japonii, Irlandii, Francji i Niemczech.

"Można się spodziewać bardzo spokojnego rynku jeśli chodzi o ropę naftową - do końca tego roku" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Group.

"Ale kierunek zmiany cen na kilka następnych dni będzie jednak spadkowy ze względu na nowy szczep koronawirusa" - dodaje.

WTI na NYMEX w Nowym Jorku zniżkowała w ub. tygodniu o 1,8 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama