Reklama

Ropa

Ropa w USA drożeje w reakcji na doniesienia o szczepionce przeciwko COVID-19

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy w USA rosną w reakcji na postępy w opracowywaniu szczepionki na Covid-19. Z kolei OPEC+ przygotowuje się do spotkania, na którym oceni sytuację na globalnych rynkach paliw - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,65 USD, wyżej o 0,75 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 44,20 USD za baryłkę, wyżej o 0,87 proc.

Na rynkach paliw panują optymistyczne nastroje po tym, jak w poniedziałek amerykańska firma Moderna podała, że wstępne wyniki badań klinicznych jej szczepionki przeciw Covid-19 wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. 

Podczas prowadzonych badań nie notowano znaczących skutków ubocznych szczepionki - większość z nich była "łagodna lub umiarkowana", ale ostateczna ocena skuteczności może się jeszcze zmienić w miarę trwania badań i wykrywania kolejnych przypadków. 

Moderna planuje złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie szczepionki w USA do użytku w trybie nadzwyczajnym w przeciągu tygodni. 

Według szacunków firmy, szeroka dystrybucja preparatu nastąpi najwcześniej na przełomie I i II kwartału 2021 roku. 

Przed Moderną, która opublikowała wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych, wcześniej zrobiły to firmy BioNTech i Pfizer, które oszacowały skuteczność wspólnie opracowywanej szczepionki na ponad 90 proc. 

Tymczasem inwestorzy poznają wkrótce decyzje sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy od początku 2021 r.

Pod koniec listopada odbędzie się spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników, na którym zapadną ustalenia, czy producenci z tej grupy opóźnią złagodzenie cięć produkcji planowane wstępnie na początek 2021 r. 

Wspólny komitet techniczny grupy - JTC - wskazał, że OPEC+ powinien opóźnić wzrost wydobycia ropy ze względu na ryzyka dla rynków paliw związane z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa i słabnącym zapotrzebowaniem na paliwa. 

"Po wiadomościach o szczepionce Moderny i po zaleceniach JTC dotyczących przedłużenia obecnie obowiązujących kwot dostaw, ropy rynki paliw mają pewne wsparcie" - mówi Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Group.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 3 proc., a Brent na ICE zdrożała o 2,4 proc.(PAP Biznes) 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama