Reklama

Ropa

Ropa w USA drożeje; na rynkach optymizm po wstępnym porozumieniu ws. handlu

Fot.: Domena Publiczna
Fot.: Domena Publiczna

Ropa w USA drożeje. Na rynkach dominuje optymizm po informacjach, że USA i Chiny osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie handlu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,51 USD, po zwyżce ceny o 0,56 proc.

Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 64,64 USD za baryłkę, wyżej o 0,69 proc.

Amerykańskie źródła podają, że USA i Chiny osiągnęły w czwartek częściowe porozumienie handlowe. Zgodnie z nim w niedzielę nie wejdą w życie zapowiadane wcześniej przez Waszyngton 10-procentowe karne cła na wybrane produkty importowane z Chin.

Stany Zjednoczone miały zaoferować wycofanie się z planowanego podniesienia ceł na chińskie towary importowane do USA o wartości 160 miliardów dolarów. W zamian Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld USD w 2020 roku - podają źródła zbliżone do negocjacji.

Ponadto, dotychczas wprowadzone amerykańskie cła obejmujące chińskie towary o wartości 360 mld dolarów, miałyby zostać obniżone nawet o połowę.

"Chociaż obecnie osiągnięta umowa handlowa pomiędzy USA a Chinami najprawdopodobniej wpłynie na ograniczenie spadku popytu na rynkach ropy, to może nie wystarczyć, aby przeciwdziałać nadmiernemu zaopatrzeniu rynków na początku 2020 roku" - mówi Stephen Innes, główny strateg ds. handlu azjatyckiego w AxiTrade.

"Być może dlatego nie widzimy jakiegoś gwałtownego odbicia cen ropy" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 0,7 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama