Reklama

Ropa

Ropa naftowa w USA powyżej 54 USD/b - pomaga słaby USD i optymizm dot. popytu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA kosztuje powyżej 54 USD za baryłkę, po wzroście notowań o ponad 1 proc. Zainteresowanie inwestorów kupnem ropy wspiera słaby dolar USA i optymistyczne prognozy dotyczące popytu na paliwa. Jeśli WTI utrzyma obecny poziom cen do zamknięcia handlu, będzie to najwyższe notowanie ropy w USA od niemal roku - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,19 USD, wyżej o 1,20 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 56,97 USD za baryłkę, wyżej o 1,10 proc.

Osłabia się dolar USA, a to zachęca uczestników rynków paliw do nabywania ropy, wycenianej w USD.

Do tego globalne nastroje poprawiły się po wzrostowej poniedziałkowej sesji na Wall Street, gdzie m.in. Nasdaq zwyżkował o ponad 2,5 proc. na zamknięciu handlu, a S&P 500 zyskał 1,6 proc.

Na świecie poprawiają się też oceny globalnego popytu na paliwa.

Saudyjski koncern Saudi Aramco spodziewa się powrotu popytu na ropę do poziomu "sprzed koronawirusa" w dalszej części 2021 roku.

Reklama

Reklama

Analitycy zwracają też uwagę, że duże zapasy ropy, zgromadzone w ub. roku, szybko się kurczą i nadal będą spadać.

Na razie jednak notowania ropy na rynkach paliw nadal stoją w obliczu krótkookresowego "trudnego środowiska" w związku z obawami, że nowe odmiany koronawirusa doprowadzą do większej liczby zakażeń i konieczności wprowadzania kolejnych blokad gospodarek na świecie. Taka sytuacja osłabiłaby zapotrzebowanie rynków na ropę i jej produkty.

WTI na NYMEX w N.Jorku zwyżkowała na zakończenie poprzedniej sesji o 2,6 proc. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama