Reklama

Ropa

PKN Orlen planuje przekształcić zakład w Trzebini w biorafinerię

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Rafineria w Trzebini jest zbyt mała żeby przetrwać w obecnej formie, będzie przekształcana w biorafinerię - oświadczył w piątek w Trzebini prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Rafineria należy do spółki Orlen Południe, części grupy kapitałowej Orlenu.

Obajtek oświadczył, że koncern prowadzi duże inwestycje w celu przedłużenia żywotności rafinerii i poprawy jej efektywności. Zapowiedział, że Orlen zwiększy produkcję w Trzebini biodiesla i biododatków do paliw.

Jak poinformował, budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego idzie zgodnie z planami i jest zaawansowana w 70 proc. Obajtek podkreślił też, że w 2021 r. oddana zostanie do użytku linia produkcyjna wodoru. 70 proc. jej produkcji będzie przeznaczone do wytwarzania glikolu, natomiast 30 proc. może trafić do napędu pojazdów transportu publicznego.

Reklama

Reklama

Mamy podpisane listy intencyjne z dwoma aglomeracjami - zaznaczył.

Obajtek stwierdził też, że druga z rafinerii Orlen Południe - w Jedliczach - będzie miejscem dużej inwestycji i będzie produkować bioetanol, co zapewni jej przyszłość.

Prezes PKN Orlen przypominał też, że jednym z założeń nowej strategii koncernu do 2030 r. jest spadek emisyjności działalności, co będzie się wiązało z koniecznością dużych inwestycji. Jesteśmy przygotowani do wchłonięcia środków na transformację energetyczną, chcemy być dużym ich beneficjentem - oświadczył Obajtek.(

Źródło:PAP

Komentarze