Reklama

Ropa

PKN Orlen kupił licencję i projekt bazowy modernizacji instalacji Hydroodsiarczania Gudronu

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

PKN Orlen kupił licencję i projekt bazowy modernizacji instalacji Hydroodsiarczania Gudronu w swym zakładzie głównym w Płocku - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.

Jak wyjaśnił, modernizacja umożliwi m.in. poprawę uzysków oleju napędowego i optymalizację postojów remontowych.

"Zakupiliśmy licencję i projekt bazowy modernizacji instalacji Hydroodsiarczania Gudronu. Modernizacja umożliwi między innymi poprawę uzysków oleju napędowego i optymalizację przestojów remontowych" - napisał w poniedziałek na Twitterze prezes PKN Orlen. "Pod względem generowanej marży to jedna z kluczowych instalacji płockiej rafinerii" - dodał Obajtek.

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych z tego segmentu w Europie. W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny spółki, największy taki kompleks w kraju.

Instalacja Hydroodsiarczania Gudronu płockim zakładzie PKN Orlen, o zdolności przerobu 1,8 mln ton w ciągu roku, ruszyła w 1999 r. Jej urządzenia służą m.in. do oczyszczania paliwa z siarki - gudron to pozostałość po destylacji próżniowej ropy naftowej. W momencie uruchomienia instalacja ta była jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie, jak podawała wówczas spółka, mogącą konkurować z podobnymi w Japonii, Kanadzie i Meksyku. Koszt jej budowy wyniósł 300 mln USD.

Źródło:PAP

Komentarze