PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy w Norwegii

18 grudnia 2020, 09:20
7573657796_f907ab654d_k
Fot. Gary Bembridge / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, podjęło decyzję o zagospodarowaniu złoża Gråsel na Morzu Norweskim. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2021 roku.

Złoże Gråsel zlokalizowane jest w ramach tej samej jednostki koncesyjnej co eksploatowane już przez PGNiG Upstream Norway (PUN) złoża Skarv i Ærfugl. Zawiera przede wszystkim ropę naftową, a jego zasobność oszacowano na 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Pierwsza ropa z Gråsel powinna popłynąć już w czwartym kwartale 2021 r., w tym samym okresie, w którym zakładany jest start produkcji gazu z drugiej fazy zagospodarowania złoża Ærfugl.

Naszym niezmiennym priorytetem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pozostaje gaz ziemny, który po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe będziemy mogli przesyłać do Polski. Jesteśmy jednak zainteresowani również wydobyciem ropy naftowej, zwłaszcza gdy, tak jak w przypadku złoża Gsel, jej produkcja cechuje się wyjątkowo atrakcyjną rentownością ­– powiedział Paweł Majewski, Prezes PGNiG SA, spółki, która jest wyłącznym właścicielem PUN.

Reklama
Reklama

Paweł Majewski zaznaczył, że eksploatacja Gråsel pozwoli osiągnąć tzw. break-even już przy cenie 15 dolarów dol. za baryłkę, a więc znacznie poniżej aktualnych notowań tego surowca. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu znajdującej się w pobliżu infrastruktury wydobywczej, między innymi pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej FPSO Skarv, co istotnie zmniejszy koszty zagospodarowania złoża, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na ekonomikę pracy FPSO Skarv.

Wysoka rentowność produkcji ze złóż w tym regionie powoduje, że jest on jednym z głównych obszarów aktywności PUN. W tym roku norweska spółka PGNiG rozpoczęła produkcję z czterech odwiertów na złożu gazowym Ærfugl, które również zostały podłączone do FPSO Skarv. W listopadzie PUN poinformowało o odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na prospekcie Alve Nord East, w pobliżu złoża Skarv. Trwają analizy, które zdecydują o ewentualnym zagospodarowaniu tego odkrycia. Samo Skarv jest największym aktywem produkcyjnym PUN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Eksploatacja gazu ziemnego i ropy naftowej ze złoża odbywa się obecnie za pomocą 16 otworów.

PGNiG Upstream Norway szacuje, że m.in. dzięki zagospodarowaniu kolejnych złóż, przypadająca na spółkę produkcja gazu ziemnego sięgnie w 2021 roku 0,94 mld m sześciennych.

PUN posiada 11,92 proc. udziałów w złożu Gråsel. Operatorem jest Aker BP a pozostałymi udziałowcami Equinor i Wintershall DEA.

Obecnie norweska spółka PGNiG dysponuje udziałami w 32 koncesjach, przy czym objęcie udziałów w czterech czeka jeszcze na zgodę norweskiej administracji naftowej. Spółka prowadzi wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej z siedmiu złóż a po otrzymaniu wspomnianej zgody, liczba ta wzrośnie do dziewięciu. Ponadto, PUN prowadzi prace analityczne i inwestycyjne na kolejnych pięciu odkrytych złożach. (PGNiG)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
piątek, 18 grudnia 2020, 16:56

Kolejny raz poproszę o informację. Skąd i czyj gaz za 2 lata będziemy tłoczyć gazociągiem BP do Polski? Optymistyczne prognozy mówią, że z eksploatowanych złóż PGNIG bedziemy mieli 1,5-2,1 mld m3 gazu rocznie Skąd weźmiemy potrzebne pozostałe 6-7 mld m3 gazu rocznie? Nie wspominając o harmonogramie prac przy budowie BP. Jest jeszcze jakakolwiek szansa na wybudowanie go w planowanym terminie?

czytelnik D24
środa, 13 stycznia 2021, 16:54

Kolejne 6-7 mld m3 kupimy od samych Norwegów co pozwoli wykorzystać wyznaczoną przepustowość. Widzę że kolega tradycyjnie trzyma niski poziom wiedzy i nie odróżnia gazu wydobywanego przez PGNiG od gazu wydobywanego i sprzedawanego przez Norwegów.

poniedziałek, 21 grudnia 2020, 14:19

Nie czytałeś artykułu?

Dziwak
piątek, 18 grudnia 2020, 14:15

Ciekawy jestem jakie są zyski z tej działalności. Jesteśmy tam już wiele lat , to pewnie skarb państwa zadowolony, tylko z czego?

Tweets Energetyka24