Reklama

Ropa

PERN: w 2018 r. padnie rekord obrotów na rynku paliw

Fot.: PERN
Fot.: PERN

Ten rok zostanie zakończony kolejnym rekordem; obrót paliwami będzie wyższy o blisko 1 mln m sześc. i wyniesie w przybliżeniu 14 mln m sześc. - poinformował w piątek PERN w komunikacie.

"Już ponad 13 mln m sześc. paliwa wydała ze swoich baz Spółka PERN poprzez wszystkie kanały dystrybucji (autocysterny, rurociągi i kolej) w okresie od stycznia do listopada 2018 r. To blisko 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Według prognoz PERN oznacza to, że 2018 rok zostanie zakończony kolejnym rekordem. Obrót paliwami będzie wyższy o blisko 1 mln m sześc. i wyniesie w przybliżeniu 14 mln m sześc." - czytamy.

Jak tłumaczył, cytowany, prezes PERN Igor Wasilewski, "pakiet paliwowy, pakiet energetyczny i pakiet transportowy oraz rosnący PKB wpływają na wzrost obrotów na rynku paliw. "Chcemy wykorzystać ten trend i dlatego rozwijamy naszą infrastrukturę tak, aby klienci mogli zrealizować zwiększone zapotrzebowanie na magazyny oraz skorzystać ze sprawnej logistyki. Do 2022 roku infrastruktura PERN w sposób istotny się powiększy. W przypadku magazynów na ropę będzie to wzrost o 17 proc.; magazynów paliwowych o 23 proc.; a rurociągów paliwowych o 21 proc." - mówił.

PERN, będący państwową spółką, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządza na terenie kraju naziemnymi bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. oraz siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych. Jednocześnie tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu.(PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama