Reklama

Ropa

Pandemia nie powstrzymała Chin - wzrosło wydobycie ropy i gazu

Fot. www.petrochina.com.cn / Flickr
Fot. www.petrochina.com.cn / Flickr

Są kraje, które pomimo pandemii zaliczą ubiegły rok do całkiem udanych - przynajmniej z perspektywy sektora energetycznego. Jednym z nich są Chiny, które pomimo szeregu ograniczeń i kryzysu gospodarczego, zwiększyły wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu.

Wydobycie ropy naftowej w Państwie Środka wyniosło w 2020 r. 195 mln ton, co oznacza wzrost o 1,6% r/r. Większy był również wolumen surowca poddanego rafinacji, który ukształtował się na poziomie 670 mln ton (+3%).

W obliczu powyższego nie będzie zaskoczeniem, że wzrosty odnotowano również w przypadku importu surowca - 542,4 mln ton (+7,3%).

Reklama
Reklama

W minionym roku Chińczycy wydobyli aż 9,8% gazu ziemnego więcej niż w 2019. Zza granicy sprowadzili 102 mln ton surowca, czyli +5,3% r/r. Rok 2020 był również czasem, w którym ustanowiono nowy rekord wydobycia - dokonano tego na największym złożu w Chinach, w basenie Ordos. Ze zlokalizowanego na północnym zachodzie kraju pola Qingcheng wydobyto 24,5 mln ton ropy naftowej oraz 44,5 mld m3 gazu ziemnego.

Komentarze