Reklama

Ropa

Orlen: wizerunek Polski i naszej firmy są ze sobą związane

Fot. Orlen
Fot. Orlen

Na panelu dotyczącym zagranicznej polityki wizerunkowej największych polskich firm, który został zorganizowany w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy, Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen, opowiedziała o postrzeganiu marki jej spółki przez klientów w innych krajach. Według niej, wizerunek Orlenu jest powiązany z wizerunkiem Polski.

"Orlen jest aktywny za granicą, mamy koło tysiąca stacji na trzech rynkach, jesteśmy doświadczeni w tym zakresie. Poza tym, ze mamy stacje, jesteśmy zaangażowani kapitałowo w Europie i Ameryce Północnej, handlujemy tez w 90 krajach na świecie. Dla nas wizerunek Polski jest bardzo ważny" - powiedziała Klarecka.

Przedstawicielka zarządu Orlenu mówiła też o zróżnicowanym podejściu firmy do rynków, na których działa. "Każdy rynek ma swoją specyfikę. Koncepcja w Niemczech była taka, że marka Orlen będzie marką premium w zestawieniu z marką Star. Ale okazało się, ze rynek niemiecki nie jest na to gotowy. Strategie obecności na rynkach zagranicznych są rożne. Niektórym udaje się działać na rożnych rynkach pod taką samą marką. My chcielibyśmy być znani na wszystkich rynkach na których jesteśmy. Na Litwie marka Orlen się przyjęła, do każdego rynku staramy się podchodzić marketingowo i indywidualnie. W Czechach na naszych stacjach pojawił się Maspex, ale znając nastawienie Czechów do polskich marek, wprowadzone produkty miały czeskie nazwy" - powiedziała.

"W wielu krajach w Europie jest już rynek pracownika. Chcielibyśmy pokazać, ze jako Polacy jesteśmy dobrym pracodawcą. Promujemy naszą kulturę, ale tez wchodzimy w te tematy, które są istotne dla lokalnych społeczności. Analizujemy i wspieramy te procesy z wielu stron, zdajemy sobie sprawę, że od tego w dużej części zależy nasz sukces biznesowy" - dodała Klarecka.

Przedstawicielka władz największej polskiej spółki naftowej dodała, że wizerunek jej firmy oraz wizerunek Polski są ze sobą powiązane. "Nasza strategia i polityka rozwoju ma wpływ na to, jak postrzegają nas inwestorzy. Wizerunek kraju i firmy jest w naszym przypadku bardzo powiązany" - stwierdziła.

Reklama

Komentarze

    Reklama