Reklama

Ropa

OPEC+ zakłada silne ożywienie gospodarcze w 2021 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 62 USD za baryłkę w reakcji na oceny krajów sojuszu OPEC+, że tym roku nastąpi silne globalne ożywienie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 62,40 USD, wyżej o 0,79 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,15 USD za baryłkę, wyżej o 0,76 proc.

Na rynkach paliw nastąpiła poprawa nastrojów w reakcji na sugestie krajów sojuszu OPEC+, że w tym roku nastąpi globalne mocne ożywienie, pomimo zaostrzania się sytuacji pandemicznej w Indiach i innych krajach, co wpłynie na krótkoterminowe prognozy popytu na paliwa.

Komitet techniczny OPEC+ podniósł prognozę wzrostu popytu na ropę w 2021 r., chociaż ostrzegł też, że odradzający się koronawirus w Indiach, Japonii i Brazylii może nieco zakłócić odbudowę zapotrzebowania na ropę.

Eksperci techniczni OPEC+ prognozują, że światowa konsumpcja ropy odbije się w tym roku o ok. 6 mln baryłek dziennie, a większość z nadwyżki paliw zgromadzonych podczas pandemii Covid-19 "zniknie" do końca tego kwartału.

"Istnieją pozytywne sygnały dotyczące światowej gospodarki i perspektyw dla naszej branży" - powiedział sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo.

image

 

Analitycy zwracają jednak uwagę, że przechodząca w Indiach druga fala Covid-19 jest szczególnie ostra i pochłania wiele ofiar, zagraża też funkcjonowaniu systemu tamtejszej opieki zdrowotnej i osłabia poważnie popyt na paliwa.

"Nadal uważamy, że jest bardziej prawdopodobne, iż OPEC+ będzie kontynuować stopniowe zwiększanie produkcji" - mówi tymczasem Helima Croft, strateg ds. surowców w RBC Capital Markets LLC.

Croft nie wyklucza jednak, że sojusz krajów OPEC+ może też chwilowo wstrzymać planowane zwiększenie produkcji ropy, aby ocenić sytuację pandemiczną panującą w Indiach.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w Nowym Jorku staniała o 0,4 proc.

Komentarze