Reklama

Ropa

Obajtek: przygotowanie strategii na 2020-2030 to wyzwanie na ten rok

Fot. www.orlen.pl
Fot. www.orlen.pl

2020 rok chcemy wykorzystać budując wartość PKN Orlen z korzyścią dla akcjonariuszy i polskiej gospodarki – wskazuje prezes spółki Daniel Obajtek. Jednym z wyzwań będzie przygotowanie strategii koncernu na lata 2020-2030.

"Rok 2020 będzie dla nas niezwykle ważnym okresem, pełnym wyzwań, ale też szans rozwojowych, które chcemy w pełni wykorzystać budując wartość koncernu z korzyścią dla akcjonariuszy i całej polskiej gospodarki" – powiedział Obajtek, cytowany w czwartkowym komunikacie wynikowym PKN Orlen. 

Spółka przekazała w komunikacie, że wśród wyzwań na ten rok będzie m.in. przygotowanie strategii koncernu na lata 2020-2030. Chodzi o oczekiwane zaangażowania poszczególnych obszarów biznesowych oraz wsparcie Obszaru Strategii.

Spółka przekazała, że jej program inwestycyjny opiewa na 7,7 mld zł. Dodała, że stanie również przed wyzwaniem organizacyjnym, zasobowym i operacyjnym w związku z planowanymi projektami akwizycyjnymi Lotosu i Energi. 

Kolejnym wyzwaniem jest wdrożenie polityki dekarbonizacji oraz działalność spółki w otoczeniu niepewnej sytuacji makroekonomicznej; chodzi m.in. o obniżenie marż rafineryjnych i petrochemicznych, niski poziom dyferencjału. 

PKN Orlen poinformował w czwartek, że w 2019 r. osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł i zysk netto w wysokości 4,5 mld zł. Wynik EBITDA LIFO w ub.r. był o 1,1 mld zł wyższy niż w 2018 r.; przerób ropy w 2019 r. wyniósł 33,9 mln ton, a sprzedaż 43,3 mln ton. (PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama