• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Obajtek: Neutralność klimatyczna Orlenu w 2050 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę, że koncern do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Do 2030 r. Orlen zamierza zredukować emisję CO2 z aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20 proc., a w sektorze wytwarzania energii - o 33 proc.

W perspektywie 2030 r. Orlen zamierza zainwestować 25 mld zł w redukcję oddziaływania na środowisko i nowe linie biznesowe.

Jak podkreślił Obajtek na konferencji prasowej w Karpaczu, Orlen „jest najlepiej przygotowaną do transformacji energetycznej firmą w Polsce”. Prezes wskazał, że główne obszary działań w ramach dążenia do neutralności to inwestycje w zeroemisyjne źródła wytwórcze, biododatki i biopaliwa oraz modernizacja aktywów.

W ciągu 10 lat koncern zamierza zrealizować ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych. Jak podał Orlen, w obszarze biopaliw spółka będzie koncentrować się na HVO, co-HVO, UCOME, bioetanolu lignocelulozowym i biometanie. Inwestycje te w perspektywie 2030 r. pozwolą na zwiększenie produkcji o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie.

Prezes Obajtek zapowiedział m.in. że w celu sfinansowania nowych celów Orlen będzie emitował „zielone” obligacje, będzie też chciał sięgnąć po nowe fundusze z UE na transformację. Kondycja finansowa spółki jest dobra, jesteśmy doskonale przygotowani - zapewniał.

Jak dodał, wszystkie te założenia znajdą się z nowej strategii spółki, która ma zostać opublikowana w październiku br.

„W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, ale jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. Realizacja planowanych przez PKN Orlen przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie” - uważa Obajtek.

PKN Orlen przypomniał, że dzięki dotychczasowym inwestycjom w efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach, obecnie darmowymi uprawnieniami objętych jest ponad 80 proc. emisji CO2 w tym segmencie działalności.

Koncern posiada też 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych oraz ponad 50 instalacji OZE o łącznej zainstalowanej mocy 450 MW. Orlen poinformował także, że przygotowuje również się do realizacji hubu wodorowego we Włocławku o mocy 600 kg/h, dzięki któremu zajmie wiodącą pozycję na polskim rynku paliw wodorowych wykorzystywanych w transporcie.

Źródło:
PAP

Komentarze