• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Obajtek dla E24 o przejęciu Lotosu: to już ostatnia prosta

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

- To już jest tak naprawdę ostatnia prosta. Za miesiąc czasu zapadnie decyzja, jesteśmy bardzo mocno w tym zaawansowani. Jesteśmy praktycznie na finale – powiedział portalowi Energetyka24.com o przejęciu Lotosu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Szef płockiego koncernu odpowiadał na pytania dziennikarzy po konferencji #WspieramyPolskę, poświęconej współpracy Orlenu z polskimi firmami i wsparciu, jakie okazuje rodzimemu biznesowi.

- To już jest ostatnia prosta tak naprawdę. Za miesiąc czasu zapadnie decyzja, jesteśmy bardzo mocno w tym zaawansowani. Jesteśmy praktycznie na finale – odpowiedział na nasze pytanie o etap akwizycji Grupy Lotos szef Orlenu.

Wcześniej, odpowiadając na pytanie o rozbudowę oferty polskich produktów na stacjach Orlenu Obajtek wspomniał o dodatkowych możliwościach, jakie niesie za sobą przejęcie Ruchu oraz Lotosu. „Jesteśmy w procesie akwizycji Ruchu, dojdą nam następne punkty, przecież mamy ambitne plany, jeśli chodzi o Ruch, o całą restrukturyzację tej firmy, o zmianę wizerunkową tych kiosków, zmianę modelu. W związku z tym ta ilość naszych punktów zdecydowanie wzrośnie, ale również wzrośnie w momencie kiedy dojdzie nam pewna ilość stacji z Grupy Lotos” – powiedział portalowi Energetyka24.com Daniel Obajtek. 

Przedłużająca się akwizycja

Pod koniec maja Komisja Europejska poinformowała we, że ze względu na złożone przez polską spółkę nowe propozycje środków zaradczych wydłużyła czas na podjęcie decyzji w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem do 22 lipca. 

Orlen już na początku maja przesłał do Brukseli propozycje ustępstw, tak by Komisja zgodziła się na jego połączenie z Lotosem. Środki zaradcze, jak określane to jest w języku prawniczym, zostały poddane tzw. testowi rynkowemu. Żadna ze stron nie informuje o jego wynikach, ale w poniedziałek Orlen złożył kolejny pakiet zmian. 

Wcześniej termin wydania decyzji przez KE upływał 30 czerwca. Z uwagi na złożenie nowego pakietu środków zaradczych termin ten przedłużył się o dodatkowe 15 dni roboczych. 

Zakup Lotosu zapewni nam większą stabilność i przewidywalność. Oprócz optymalizacji kosztów nie będzie też dublowaniem procesów" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że "biorąc pod uwagę europejskie standardy i doświadczenia, proces przejęcia Lotosu wcale nie trwa długo". "A wymaga przecież znaczącej liczby analiz w odniesieniu do wielu obszarów z całego rynku europejskiego. To setki tysięcy stron opracowań i opinii" - wyjaśnił.

Pytany o to, czy Orlen połączony z Lotosem będzie miał jakąś nazwę jako całość, Obajtek powiedział: "koncentrujemy się na aspektach biznesowych i rozmowach z Komisją Europejską". Dodał, że "to finalnie zdecyduje o sukcesie procesu".

Komentarze