Reklama

Ropa

Nowak: Rosja nie planuje zwiększenia produkcji ropy

kremlin.ru
kremlin.ru

Rosja nie planuje zwiększenia produkcji ropy, warunki rynkowe nie są do tego odpowiednie - powiedział rosyjski minister energii Aleksander Nowak.

„Rosja nie ma planów zwiększenia produkcji, ponieważ na rynku występuje nadpodaż” – powiedział Nowak agencji Reutera.

Dodał także, że Rosja nie omawiała jeszcze sytuacji rynkowej z Arabią Saudyjską, ale nie wykluczyła takiej możliwości w przyszłości.

Według centralnego centrum dyspozytorskiego kompleksu paliwowo-energetycznego średnia dzienna produkcja ropy i w Rosji w marcu spadła o 0,1% do 11,294 mln baryłek dziennie. W ujęciu rocznym wskaźnik również spadł o 0,1%.

Marzec był ostatnim miesiącem, w którym formalnie nadal obowiązywało porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy zawarte przez OPEC i szereg państw spoza tej organizacji (OPEC +). Trwało ono od początku 2017 r., jego warunki wielokrotnie się zmieniały.

W pierwszym kwartale 2020 r. kartel zmniejszył produkcję o 1,7 mln baryłek dziennie w porównaniu do poziomu z października 2018 r., z czego o 300 tys. produkcję zmniejszyła Rosja.

Jednak na początku marca, kiedy ujawniło się zagrożenie spadkiem popytu na ropę z powodu koronawirusa, kraje OPEC + nie były w stanie zgodzić się na zmianę parametrów umów lub ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia nikt w OPEC nie ma ograniczeń w produkcji ropy.

Reklama

Komentarze

    Reklama