Reklama

Ropa

Notowania ropy nie zwalniają tempa

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA zaliczają już 7. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,19 USD.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 51,28 USD za baryłkę.

Inwestorzy liczą na poprawę sytuacji gospodarczej w USA w reakcji na działania amerykańskiego Kongresu w sprawie pomocy dla gospodarki.

Reklama
Reklama

Przywódcy obydwu głównych amerykańskich partii na Kapitolu powiadomili o bliskim już porozumieniu w sprawie kolejnego pakietu pomocy w wysokości 900 mld dolarów. Ma on uwzględniać wsparcie dla rodzin w wysokości ok. 600-700 USD na osobę. 

Pomoc w dobie rozszerzającej się pandemii Covid-19 ma obejmować m.in. wsparcie dla mających kłopoty małych firm, bezrobotnych, szkół oraz dla dystrybucji szczepionek przeciw wirusowi. 

Jednorazową kwotę, prawdopodobnie od 600 do 700 USD od osoby, otrzymałyby rodziny mające dochody poniżej nieujawnionego jeszcze progu. 

Na rynkach optymistycznie przyjmowane są też informacje o rozpowszechnianiu szczepionki na Covid-19.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że szczepienia przeciw Covid-19 zaczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia. Rzecznik Komisji Eric Mamer zastrzegł, że jest to zapowiedź warunkowa - jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku.

Z kolei Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała w czwartek, że przyspieszy spotkanie panelu ekspertów w celu oceny szczepionki przeciw Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Moderna; odbędzie się ono 6 stycznia, a nie - jak planowano - 12 stycznia 2021 roku. 

EMA poinformowała też, że Moderna przedstawiła już wszystkie dane potrzebne do ewaluacji szczepionki i ewentualnego dopuszczenia jej na rynek. 

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 1,1 proc. 

Ropa na NYMEX w N.Jorku zdrożała od początku tego tygodnia o 3,4 proc. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama